Cestovanie ala BlaBla

 

Zdieľaná ekonomika je fenoménom posledných rokov. Jej nárast umožnil rozvoj internetu a ďalších technológií. Zjednodušene povedané, k tomu aby ste v súčasnosti zdieľali veci od vŕtačky z garáže až po svoj samotný byt, je potrebné si stiahnuť len vhodnú aplikáciu do mobilu a začať pomáhať ostatným. Za peniaze. Najznámejším príkladom zdieľanej ekonomiky je Uber (náhrada TAXI) alebo AirBnB (náhrada ubytovania v hoteloch). Napriek tomu, je už na trhu množstvo aplikácií zdieľanej ekonomiky. My sa v nasledujúcom článku pozrieme na Blablacar, ktorý osobne často používam.

Blablacar funguje od roku 2004 a na Slovensku prišiel len začiatkom roku 2016. Jeho princíp je jednoduchý, zdieľať jazdu autom. To znamená, že keď cestujete na väčšiu vzdialenosť, môžete vziať alebo prisadnúť k niekomu, kto ide rovnakým smerom a zdieľať náklady na cestu. V princípe je to koncept podobný Uberu. V prípade BlaBlacaru to nie je vodič, ktorý vozí 2 hodiny množstvo ľudí po Bratislave či Košiciach. Je to vodič, ktorý ide napríklad z Bratislavy na východné Slovensko domov a chce ušetriť náklady na jazdu. Avšak podobne ako Uber funguje na báze referencií. To znamená, že si môžete vybrať za koľko a s kým pôjdete. A nemusíte sa obávať, či bude jazda nebezpečná, keďže každý vodič zbiera referencie a chce jazdiť tak, aby mal dobrú povesť medzi cestujúcimi.

V súčasnosti funguje Blablacar v 22 krajinách a celkovo ho používa viac ako 20 miliónov používateľov. Na rozdiel od Uberu, stále nie je natoľko regulovaný; možno aj preto, že taxíky nejazdia na veľké vzdialenosti, teda sa nemá kto sťažovať, že mu Blablacar berie prácu. Blablacar priniesol niečo, čo už dlhodobo fungovalo na sociálnych sieťach. Ľudia písali na nástenky alebo do skupín, kde si dohadovali jazdu. Na sociálnych sieťach ste človeka nepoznali, dohadovanie bolo náročnejšie a už vôbec ste nevedeli, aký dobrý je vodič. Blablacar problémy vyriešil jednoduchou aplikáciou. Stačí sa vám registrovať, rezervovať si jazdu (na základe vašich preferencií) a v prípade potvrdenia zo strany vodiča, vám príde SMS-ka s číslom vodiča s ktorým sa už môžete kontaktovať. Okrem ušetrenia nákladov a času s dohadovaním odvozu na sociálnejších sieťach, prináša Blablacar aj vznešenejšiu výhodu. Okrem menšieho počtu áut a vyššej obsadenosti, rovnako šetrí životné prostredie od emisií Co2. a zároveň spoznávate nových ľudí.

Používam ho tiež, keďže som z východného Slovenska. Samozrejme by som mohol využívať vlaky zadarmo, avšak miesto toho dám prednosť rýchlejšej a pohodlnejšej jazde, ktorá mi ušetrí čas. Po roku používania som nemal s Blablacar výraznejší problém. Len raz (z približne 15 jázd) sa mi podarilo natrafiť na tzv. vodiča pretekára. Bola to aj moja chyba, keďže vodič nemal referencie, avšak nikto v tom čase jazdu nezdieľal. A tak som to riskoval.

Martin Lindák

Pridaj komentár