Future of Money 3.0 – monetárna politika a bezhotovostná spoločnosť

Minulý týždeň sa v Bratislave konala konferencia Budúcnosť peňazí 3.0, ktorú organizovala Nadácia F. A Hayeka v Hoteli Devín vo štvrtok 26. novembra 2015. Hlavnou témou konferencie bola kríza súčasného menového systému. Experti z viacerých oblastí ekonómie a finančníctva diskutovali o štrukturálnych problémoch tohto systému a o jeho možnom vývoji do budúcnosti. Konferencia pritiahla celkovo okolo stodvadsať divákov, ktorí sa chceli lepšie zorientovať v spleti informácií o svetovej ekonomike a tiež sa dozvedieť to, ako si v tejto situácii najlepšie ochrániť svoj majetok a investície..

Hlavným hosťom konferencii bol prezident Václav Klaus, ktorý sa vo svojej prednáške venoval téme toho, či ešte dnešná monetrána politika centrálnych bán môže byť stále považovaná za monetárnu politiku. V druhom bloku konferencie vystúpili rovnako veľmi zaujímaví rečníci a to viceguvernér Národnej banky Slovenska – Ján Tóth, Mirek Lukeš, riaditeľ, MasterCard pre Čechy, Slovensko a Rakúsko, a Jakub Jedlinský, nezávislý konzultant v oblasti kryptomien, Vysoká škola ekonomická Praha. Tí diskutovali dnes aktuálnu tému bezhotovostnej spoločnosti, kde sa pán viceguvernér venoval téme z ekonomického a monetárneho hľadiska a ostatní dvaja rečníci diskutovali najnovšie technologické trendy, ktoré smerujú spoločnosť smerom k tomu, že sa nebude používať hotovosť. Jeden z hľadiska spoločnosti, ktorá sa zaoberá bezhotovostnými platbami s tradičnými menami a druhý rečník z hľadiska nového menového fenoménu s názvom Bitcoin.

Aj tento rok sme sa snažili publiku ponúknuť zmes rôznych a pluralitných názorov na budúcnosť peňazí, na nové technológie a v neposlednom rade na súčasnú menovú politiku, ktorá ovplyvňuje všetky v súčasnosti existujúce polia ekonomiky.

Týmto by sme sa chceli poďakovať všetkým účastníkom, rečníkom ale aj sponzorom tohto podujatia ako Friedrich Naumann StiftungMasterCard a mediálnym partnerom Hospodárske noviny a aktuality.sk. Tešíme sa na najbližší diel tejto konferencie v roku 2017.

Prezentácie z konferencie na stiahnutie:

Hlavný rečník:

Rečníci:

Fotografie z konferencie:

FoM_06_2015

FoM_03_2015

FoM_04_2015

FoM_02_2015

FoM_05_2015

FoM_01_2015

 

Matúš Pošvanc

Pridaj komentár