José Baroso deklaroval víťazstvo

Opätovne sme tu mali vyhlásenia dôležitých centrálnych bánk. Pravdu povediac, sa však nič nezmenilo. ECB i Bank of England pokračujú nastaveným smerom. To nás len opätovne privádza k otázke, ako bude ECB podporovať ekonomiku v budúcnosti, keďže znižovanie sadzieb nárast pôžičiek nedvíha a inflácia je na rekordne nízkych úrovniach pod 2 % cieľovou hodnotou. Zároveň Draghi nezabudol pripomenúť, že rast eurozóny je stále otázny a na nízku mieru inflácie treba byť pripravený dlhší čas. Trhy pravdepodobne niečo očakávajú, pretože štátne dlhopisy problémových krajín ako je Španielsko, či Taliansko sa dnes stále tešia veľmi výhodným úrokovým sadzbám.

Nezamestnanosť v eurozóne ostala nezmenená na 12,1 % tak, ako sa očakávalo. Najnižšie úrovne dosahuje už tradične v Rakúsku (4,8%), Nemecku (5,2%) a Luxembursku (6,1%), a najvyššie miery sú v Grécku (27,4%, údaj je zo Septembra 2013) a Španielsku (26,7%). Jediné prekvapenie priniesol report v zmysle Španielska, ktorému sa podarilo zvýšiť nezamestnanosť mladých na 57,7 %, čím pravdepodobne predbehlo i Grécko. Pravdepodobne preto, lebo z Grécka aktuálne čísla nie sú.

Na naše veľké šťastie opätovne José Barroso vyhlásil víťazstvo nad krízou. Šéf Európskej komisie povedal, že je konečne po kríze. Je to spôsobené tým, že Írsko vystúpilo zo záchranného plánu a vracia sa na finančné trhy a dokonca sa členom euro klubu stalo Lotyšsko. Treba sa teda už len tešiť na svetlú budúcnosť.baroso

Avšak to neplatí pre Francúzsko. Okrem toho, že ústavný súd pozitívne rozhodol o 75 % dani z príjmov pre tzv. boháčov, Francúzsko čelí omnoho väčšiemu problému. Tým je neflexibilný trh práce a garancia sociálnych istôt pre každého a bez štipky zdravého rozumu. Dokumentuje to i nasledovný príklad. Byť manažérom vo Francúzsku nie je totižto med lízať. Pokojne sa vám môže stať, že vás uväznia vaši zamestnanci. To sa stalo v severnom Francúzsku, kde na 30 hodín uväznili odbory manažérov spoločnosti Goodyear, ktorá sa mala pre neefektivitu zatvoriť a kde odbory neboli ochotné urobiť dohodu o zmene platových podmienok. A takéto správanie nie je vôbec vo Francúzsku výnimkou. To isté sa počas krízových rokov stalo manažérom spoločností 3M, Sony, či Caterpillar. Odborári potrestaní neboli a podľa predstaviteľov tamojších odborov sa nič zlé nestalo, pretože podľa ich slov „manažérom bola poskytnutá voda a mali prístup k mobilom“.

V Číne to vyzerá, že si problém s tzv. tieňovým bankovníctvom uvedomujú i najvyšší predstavitelia krajiny. Sektor tieňového bankovníctva tam podľa odhadov dosahuje výšku 69 % HDP krajiny. Čínsky finančný regulátor uviedol, že každý subjekt, ktorý operuje v tomto sektore a jeho aktíva dosahujú výšku aspoň 264 mld. USD, je povinný okrem klasického výkazníctva zverejňovať údaje o svojich mimo súvahových aktívach a medzibankových záväzkoch. Už to tak vyzerá, že sledovať Čínu v roku 2014 bude naozaj potrebné. Pretože spúšťač novej krízy môže prísť práve z tejto oblasti. Čínska centrálna banka sa už dva krát v minulom roku pokúšala v sektore urobiť poriadok, avšak následný stres na medzibankovom trhu spôsobil, že nakoniec vždy kapitulovala a potrebnú likviditu dodala.

Venezuela zažíva krušné časy. Má oficiálnu 56 % infláciu – najvyššiu na svete – a vláda zároveň zafixovala ceny niektorých potravín. Dôsledky sa dostavili takmer okamžite. Nedostatok všetkého, čo má fixné ceny. Hovorí o tom napríklad príbeh taxikára z pohraničného mesta Maracaibo, ktorý musí pre nákup základných potravín chodiť do susednej Kolumbie. A ako on sám tvrdí, niektoré základné potraviny v obchodoch nie sú už od júla. Prezident Maduro rieši problém typicky politickým spôsobom. Na štátnej televízií 6. Januára vyhlásil, že občania by sa mali konečne spamätať a nerobiť zbytočné nákupy, pretože nie je nič horšie pre povahu a závislosť človeka ako prepadnúť konzumu, ktorý hlása svetu zlá západná spoločnosť. Ono byť „závislák“ na jedle veru nie je veľmi vhodné. Hlavne nie vo Venezuele.

Medzi zaujímavé udalosti týždňa z USA patrilo určite zvolenie nového prezidenta FEDu, ktorým sa po prvý krát v histórii stala žena – Janet Yellenová. Takže zbohom Ben, vitaj Janett! V politike FEDu sa však moc toho nezmení a od Yellenovej sa očakáva rovnaká, ak nie ešte agresívnejšia monetárna politika. Záznam z rokovania monetárnej komisie FEDU, ktorý bol rovnako zverejnený tento týždeň, odhalil, že väčšina členov komisie je za postupné znižovanie mesačných nákupov dlhopisov. V piatok bola zverejnená správa z trhu práce, ktorá prekvapila, pretože sa očakával omnoho väčší prírastok pracovných miest (200 tis.). Tých bolo nakoniec len 75 tis., avšak miera nezamestnanosti klesla na úroveň 6,7 % zo 7%. Faktom však ostáva, že miera participácie obyvateľstva na trhu práce je najnižšia od roku 1978 a samotná miera nezamestnanosti je ovplyvnená tým, že z radov oficiálne nezamestnaných sú vyradení tí, ktorí nie sú zamestnaní viac ako 6 mesiacov. A pamätajme na to, že to je výsledok, ktorý USA dosahuje v čase výrazných monetárnych stimulov a nulových úrokových mier.

Matúš Pošvanc

Pridaj komentár