Medzi kryptomenami kľud

Aj v túto druhú adventnú nedeľu prinášame komentár, ktorý zhrnie do najdôležitejšie za posledné dva týždne medzi kryptomenami. Avšak tentokrát sa neudiala žiadna mimoriadna udalosť, ktorá by bola v prospech alebo neprospech kryptomien.

V Rusku to napriek prvotným hrozbám nevyzerá s Bitcoinom až tak zle. Minister financií Alexey Moiseev oznámil, že ministerstvo pracuje na zákone, ktorý má používateľom Bitcoinu zabezpečiť 4 roky vo väzení. Na jednej strane pre CoinDesk minister povedal, že skúmajú Bitcoin a aj Blockhain. V prípade Blockchainu uznali, že má vysoký potenciál pre vývoj a zlepšenie ostatných finančných služieb. Na strane druhej stále ostávajú skeptický ohľadom použitia Bitcoinu v bankovom systéme a považujú ho za nebezpečný. Rovnako môže ruských fanúšikov Bitcoinu potešiť, že legislatívny proces v Rusku je na niekoľko mesiacov. V konečnom dôsledku sa tak nemajú čoho obávať.

Zmiernili sa aj kroky zo strany predstaviteľov Európskej únie(EÚ). Po útokoch z 13. decembra v Paríži sa predstavitelia EU vyjadrili, že budú tlačiť na Európsku komisiu aby obmedzila Bitcoin. V súčasnosti sú vyjadrenia opačné a uznávajú, že Bitcoin nie je nebezpečenstvom. Dana Syracuse, riaditeľa organizácie proti praniu špinavých peňazí, sa vyjadrila: „Nie je tu nič, prečo by mal byť Bitcoin zlý, je to len ďalšia súčasť finančného systému.“ Rovnako zdôrazňuje, že terorizmus je nebezpečný aj v tradičnom bankovom systéme, ako aj v Bitcoinoch, a teda medzi nimi nie je rozdiel. Naopak kladie dôraz na to aby sa predstavitelia kontrolných úradov viac vzdelávali v tejto oblasti a aby si vedeli viac pomôcť pri kontrole. Pričom v prospech Bitcoinu je aj fakt, že jeho kapitalizácia je tesne nad 5 miliardami dolárov. Čo je pre teroristov nedostačujúce.

Barbadosu prichádza správa od dvoch barbadoských ekonómov. Tí odporúčajú centrálnej banke Barbadosu aby do svojich devízových rezerv zahrnula malé množstvo Bitcoinu. Avšak uvedomujú si, že takýto krok si bude vyžadovať ešte niekoľko rozhodnutí a opatrení zo strany centrálne banky. V prvom rade by musela centrálna banka určiť či ide o menu alebo obchodovateľné aktívum. Rovnako by potom museli aj ostatné inštitúcie okrem centrálnej banky uznať, že Bitcoin nie je nebezpečný. V konečnom dôsledku ale táto správa priniesla fakt, že Bitcoin sa začína považovať natoľko likvidný, že by mohol figurovať medzi devízovými rezervami v centrálnych bankách, ktoré slúžia na devízové intervencie.

Ako v každom komentári musíme poukázať aj na inštitúcie, ktoré sa rozhodli skúmať alebo využiť Bitcoin. Spoločnosť Lloyd chce vo Veľkej Británii na Londýnskom trhu, najväčšom trhu s poistením, použiť zdieľanú knihu Blockchain. Zavedenie technológie by mohlo priniesť transparentnosť, presnosť a rýchlosť na poistnom trhu.

V októbri oznámila Britská banka Barclays spoluprácu so start-upom Chainalysis. Spolupráca sa zameria na vzdelávanie jej oddelenia proti finančnej kriminalite. Avšak v súčasnosti sú tu náznaky ďalšej spolupráce. Konkrétne izraelský start-up Polycoin bol prijatý do inkubátorov spoločností City a Nordea. Obe inštitúcie pôsobia vo finančnom sektore.

Finančná inštitúcia Goldman Sachs si nedávno dala patentovať svoj SETLcoin. Táto kryptomena má slúžiť na výmenu „kryptografických žetónov,“ ktoré majú prezentovať cenné papiere, medzi obchodníkmi.

Dva týždne pred druhou adventnou nedeľou sa tak niesli v kľudnom a pozitívnom duchu pre kryptomeny. Dúfame, že pre vás sa rovnako táto nedeľa nesie v dobrom duchu a posledný komentár v tomto roku môžete očakávať poslednú nedeľu pred Vianocami.

 

Martin Lindák, Analytik Nadácie F.A.Hayeka

Pridaj komentár