Rus Gérard Depardieu

Slávny francúzsky herec Gérard Depardieu je už Rusom. Aj keď sa tak stalo len v posledných dňoch, na jeho hlavu sa už stihlo zniesť množstvo kritiky. Oficiálne miesta ho obvinili z nedostatku patriotizmu. Ďalšie kritické hlasy upozorňujú na kremeľskú propagandu, ktorej mal Depardieu ľahkovážne nadhodiť loptičku na smeč a pomôcť jej vyrobiť z udelenia ruského občianstva mediálnu udalosť. Kritiku si Depardieu vyslúžil aj za jeho herecké zárobky, ktoré sú vysoké najmä kvôli zásahom štátu. Táto kritika, možno aj nechtiac, nepriamo poukázala na francúzsku propagandu, keď francúzska kinematografia je svetom veľkorysých dotácií, daňových zvýhodnení, či ochranárskych opatrení pred zahraničnou, najmä americkou, filmovou produkciou.

Napriek všetkej kritike je rozhodnutie Gérarda Depardieua záslužným činom. Upozornil totiž zodpovedných, že daňový poplatník vie „voliť nohami“. Poukázal tak na limity zvyšovania daní, najmä zvyšovania daní pre tzv. bohatých. A tým poukázal na limity „robin hoodovskej“ či „jánošíkovskej“ daňovej politiky, teda politiky brania bohatým a rozdávania chudobným. Tí prví sú totiž zvyčajne mobilnejší než tí druhí. A majú ešte jednu veľmi nepríjemnú vlastnosť, je ich oveľa menej než tých druhých. Snaha vlády zobrať ľuďom s vysokými príjmami tri štvrtiny z nich sa preto nedá nazvať inak ako hlúposťou, ktorá má navyše fatálne dôsledky. Dotknutí nečakajú pasívne až štát príde a zoberie si väčšinu ich príjmov. Búria sa. A najradikálnejšiou formou daňovej vzbury je rozhodnutie dane neplatiť vôbec. Nie nelegálne, skrývaním príjmu, ale úplne legálne – výberom atraktívnejšieho daňového systému. Málopočetná skupina tzv. bohatých sa tým ešte viac zmenšuje, je menej aj na rozdávanie, pretože sa zmenšuje počet tých, ktorí sa nechajú ošklbať.

„Prípad Derpardieu“ sa vďaka hercovej popularite intenzívne rieši v médiách. Je však len jedným z množstva občanov a podnikateľov, ktorí sa tak rozhodli. Francúzska vláda si spolu s vládami ostatných členských krajín EÚ musia uvedomiť, že zvyšovaním daní vyháňajú občanov a firmy za hranice Európskej únie. A že za nimi pre daňovú emigráciu existujú atraktívne alternatívy. Jednou z nich, pri všetkých nedostatkoch, môže byť aj Rusko, ktoré zaviedlo rovnú daň. Rovnú daň, ktorú Slovensko práve teraz zrušilo . . .

Z príbehu o tom ako sa Gérard Depardieu stal Rusom by sa teda mala poučiť aj slovenská vláda. A mala by modifikovať svoju daňovú politiku kým ešte nie je neskoro. Teda kým je ešte od koho vyberať dane. Poučí sa?

Ján Oravec

Pridaj komentár