Striptíz španielskeho bankového sektora. V USA pozastavia platy senátorom a poslancom.

Situácia v EU je stabilizovaná, teda aspoň podľa vyjadrení niektorých jej predstaviteľov. Človek sa však nemá čas ani potešiť z takých dobrých informácií. Posledné čísla totižto ukazujú, že Nemecká ekonomika – motor európskej ekonomiky, pomaly spomaľuje. Rastie stále 0,7% tempom, avšak jeden z najväčších prispievateľov k jej rastu bol verejný sektor, čo nie je veľmi udržateľné. A ani to úplne neprekvapuje, že Nemci spomaľujú, pretože ich ekonomika je rovnako závislá od situácie v iných regiónoch EU. Samozrejme toto nezostalo bez povšimnutia a nenechalo lídrov chladných. Šéf euro skupiny  Jean-Claude Juncker ihneď utrúsil, že výška výmenného kurzu eura je veľmi vysoká, na čo trhy zareagovali prepadom kurzu. A nie je sa čomu čudovať. Ako poznamenali predstavitelia Ruskej centrálnej banky, svet sa rúti do menovej vojny. Japonsko znižuje svoj výmenný kurz, aby bol jeho export atraktívnejší voči USA, USA sa snažia o najslabšiu menu sveta a Európa reaguje rovnako. Každý chce predsa podporovať export. A ak by náhodou klesol nemecký export, tak amen-tma s eurom. Avšak menové vojny vedú len k devalvácii mien a prípadne k inflácií. Iná cesta samozrejme existuje. Silná mena, zmysluplné dane, nízke verejné výdavky. Volá sa nemecká cesta po II. svetovej vojne.

Nešťastní a nezamestnaní Gréci vyrubujú verejné lesy, aby si v tejto zime doma zakúrili. Avšak toto správanie nie je vôbec výnimočné ani v  Nemecku. Je to dôsledok toho, že mnohé rodiny si kúpili zariadenia na kúrenie na drevo alebo uhlie, čo malo vplyv na výrazný rast cien týchto surovín. A tak, čoraz viac Nemcov opakuje po Grékoch a rúbe stromy kade tade, ako niektorí slovenskí Rómovia.

Španielsky premiér Mario Rajoy sa zaprisahal Bohu, že jeho krajina už nebude potrebovať ďalšiu pomoc. Uviedol, že španielsky bankový sektor urobil „kompletný striptíz“ a dnes vie verejnosť úplne všetko o stave bankového sektora. Asi mal na mysli nejaký druh katolíckeho striptízu, kde sa ukazuje len zahalené telo. Každý totižto očakáva, že padajúce ceny nehnuteľností španielskym bankám zlomia krk a nezamestnanosť a rigidný zákonník práce zas zlomí krk španielskej ekonomike. A predstavte si, stalo sa to, čo nikto nečakal … Grécka ekonomika bude potrebovať ďalšiu dodatočnú ďalšiu pomoc od svojich kamarátov z euro klubu. MMF v piatok vyhlásil, že očakáva, že Grécko bude potrebovať ďalších 5,5 – 9,5 mld. euro nad plánovaný objem. Asi by sme to mali rovno vynásobiť dvoma. Rovno pre istotu. Z Francúzska neuteká len Gerard Depardieu. Centrálna banka krajiny Banque de France upozornila na to, že z krajiny za posledné 2 mesiace minulého roka odišlo viac ako 53 mld. euro po tom, čo prezident Hollande zaviedol vyššie dane pre bohatých. Vyzerá to, že Francúzi majú priamo namierené do …

Bank of Japan je pripravená na uvoľnenie svojej menovej politiky a v pondelok presne uvidíme, čo to znamená. Líder krajiny pán Abe volá po inflácii, aby sa zlepšila ekonomická situácia krajiny. Niektoré ceny už reagujú; napr. benzínu. Jeho cena vzrástla o 4,5 jenu, resp. o 3% od konca Novembra.

Agentúra Fitch varovala USA, že môže stratiť svoj 3-Ačkový rating vzhľadom na nejasnú situáciu okolo tzv. fiškálneho útesu. Začiatkom týždňa bola až polovica Republikánov naklonená myšlienke, že dočasne znefunkčnia vládu, kým Obama nepristúpi na ich návrhy o znižovaní výdavkov. Koncom týždňa však mierne obrátili. Nakoniec sa dohodli, že povolia trojmesačné navýšenie dlhového stropu bez toho, aby žiadali krátenie výdavkov. Získaný čas chcú využiť na vysvetľovanie svojho postoja Demokratom. Zároveň tvrdia, že sú pripravení zablokovať vyplácanie miezd senátorom a poslancom, ak sa neschváli rozpočet v oboch komorách parlamentu do navrhovaného dátumu troch mesiacov. Tak uvidíme, čo vymyslia opäť na budúci týždeň.

Matúš Pošvanc

Pridaj komentár