Všetky trhy sú manipulované

Stále to funguje. Mario Draghi len vysvetľoval o čom diskutovala rada guvernérov ECB a trhy na toto verbálne cvičenie naskočili. ECB ponechala svoje úrokové sadzby nezmenené a guvernéri diskutovali o použití nekonvenčných opatrení, ako je kvantitatívne uvoľňovanie na boj proti deflácii v eurozóne. Draghi rovnako upozornil, že guvernéri nediskutovali len o nekonvenčných opatreniach. Inými slovami stále považujú určovanie úrokovej miery za dôležitý nástroj monetárnej politiky. Tlačová konferencia bola úspešná pretože úrokové miery na dlhopisy štátov európskej periférie klesli. Rovnako tlačová konferencia naznačila, že pokiaľ bude v Eurozóne pretrvávať nízka miera inflácie, zažijeme pravdepodobne priame nákupy dlhopisov, podobne ako to dnes fičí v USA.

Niekto to mohol považovať za prvo-aprílový žart, ale na prvého apríla sa ministri eurozóny dohodli na ďalšom balíku pomoci pre Grécko. Tento krát v hodnote 8,3 mld. euro. Grécko dostane prvú tranžu pomoci koncom apríla. Keď si dobre spomínate, ešte pred nedávnom vyhlasovali Gréci, že žiadnu pomoc už nepotrebujú. Ale kto by ich počúval. Tento krát by im mali peniaze stačiť na pokrytie splátok dlhu do konca roku 2014. Ako obyčajne, tieto slová netreba brať až tak vážne. Podobné predsavzatia sme už počuli veľa krát a už sa stávajú takým európskym folklórom.

Ako naložíte s tými, ktorí sa chcú odtrhnúť od štátneho zväzku? Uväzníte ich. Talianske špeciálne jednotky zatkli 24 podozrivých z oblasti Benátok. Benátky pred týždňom zažili úspešné referendum o odtrhnutí sa od Talianska. Podozriví mali údajne postaviť obrnené a vyzbrojené vozidlo, ktoré chceli použiť počas európskych volieb.

To vo Francúzsku sa dejú iné veci. Ale nie až tak prekvapivé. Len pár dní po rekonštrukcii vlády, potom čo utrpeli socialisti zdrvujúcu porážku v miestnych voľbách, už Francúzsko volá po zmiernení pravidiel na dosiahnutie dohodnutého 3 percentného deficitu rozpočtu. Európska komisia Francúzsku povolila posun termínu na splnenie tejto podmienky o dva roky na rok 2015. Výmenou za zásadné zmeny v zákonníku práce, penzijnom systéme a fungovaní sociálneho štátu. A ako je vidno, Francúzom sa do toho moc nechce. Je zrejmé, že v dodržiavaní pravidiel sme si niektorí v Európe rovnejší. Inak Francúzsky rozpočtový deficit bol nakoniec 4,3 % HDP a nie očakávaných 4,1 % HDP.

Venezuelská vláda dostala po sérií dobrých nápadov s devalváciou svojej meny, kapitálových kontrolách, inflácií v krajine, či regulácií cien, ďalší „dobrý“ nápad. Keďže predchádzajúce nápady spôsobili nedostatok tovaru ako napr. mlieka, múky, toaletného papieru, či oleju na varenie, tak zavádzajú preukazy, ktoré budú kontrolovať, koľko si kto kúpi tovaru. Chcú tým zabrániť tomu, aby si niektorí ľudia nekupovali príliš veľa tovaru a nepredávali ho za trhové (vyššie) ceny. Najzaujímavejším na tomto je fakt, že časť obyvateľstva túto politiku podporuje. Nechápe totižto, že za nedostatkom nie sú chamtiví podnikatelia, ale vyššie spomínané „dobré“ politické nápady.

Čína nekupuje len zlato, americké dlhopisy, ale je aktívna i na trhu nehnuteľností v USA. Podľa niektorých analytikov nie sú ďaleko od stavu, kedy sa stanú dominantnými zahraničnými vlastníkmi pôdy a nehnuteľností v USA. Číňania sa aktivizujú hlavne v podhodnotených oblastiach ako je napr. Detroit, či New Jersey. Zároveň je tento trend spojený so získavaním zelených kariet pre pobyt v USA, keďže časť bohatých Číňanov má záujem o vysťahovanie sa z Číny. Zelené karty získavajú na základe imigračného programu, ktorého podmienkou je investovanie 500 tis. USD a vytvorenie min. 10 pracovných miest v USA.

Všetky trhy sú manipulované! Prostredníctvom HFT (high frequency trading / vysoko frekvenčné obchodovanie). To aspoň tvrdia niektorí investori v USA. Tieto obvinenia si už získali pozornosť vládnych agentúr, ktoré manipuláciu začali vyšetrovať. HFT funguje na základe veľmi výkonných počítačov, ktoré sú schopné vykonať v priebehu milisekúnd veľké množstvo obchodných transakcií. Aby sme rozumeli, samotná rýchlosť nie je problémom. Problém, na ktorý sa v ostatnej dobe upozorňuje je ten, že niektorí HFT obchodníci, majú výhodnejšie postavenie pred inými obchodníkmi, pričom tieto podmienky boli priamo podporované samotnými prevádzkovateľmi búrz. To vytára situáciu, kedy je pre takéhoto rýchlo frekvenčného obchodníka úplne jedno čo obchoduje; využíva len poskytnutú výhodu prevádzkovateľom burzy a v priebehu milisekúnd dokáže ošklbať druhého. Presne na toto správanie sa zameriava prebiehajúce vyšetrovanie v USA, ktoré hľadá väzby medzi rýchlo frekvenčnými obchodníkmi a hlavnými burzami a snaží sa odhaliť, či boli niektorí obchodníci preferovaní pred inými. Avšak od vyšetrovania k obvineniu a dokázaniu viny je ešte dlhá cesta.

Matúš Pošvanc

Pridaj komentár